skleroterapia
Zabieg

Skleroterapia

Skleroterapia to metoda miejscowego ostrzykiwania żylaków

Czas trwania
20-45 minut*

Czas trwania uzależniony jest od wielu czynników w tym ilości żylaków.

Dedykowany dla

Dla żylaków nawrotowych, pierwotnych, poszerzeń żylnych o typie venulektazji i teleangiektzaji ("pajączki")

W skórcie

Podstawowe informacje o zabiegu

Rekonwalescencja

Można wrócić do codziennych zajęć tego samego dnia

Najwięsza zaleta

Wielką zaletą skleroterapii jest jej pełna kompatybilność ze wszystkimi metodami leczenia żylaków oraz powtarzalność

Najlepiej działa w połączeniu z

Wszystkie metody leczenia żylaków - stanowi bardzo cenne uzupełnienie pozostałych metod termalnych i nietermalnych

Miejscowe ostrzykiwanie żylaków

Skleroterapia i skleroterapia piankowa

Zabieg skleroterapii to miejscowe ostrzykiwanie żylaków specjalnym preparatem w celu wywołania odczynu zapalnego. Powstaje skrzeplina, która ulega zwłóknieniu, co prowadzi do zamknięcia światła naczynia.

zylaki-warszawa-skleroterapia-3
zylaki-warszawa-skleroterapia-1
Wskazania

Wskazania do leczenia obliteracyjnego

To najbardziej kontrowersyjny problem leczenia chorób żył. Niektórzy lekarze stoją na stanowisku, że wszystkie żylaki mogą i powinny być leczone skleroterapią. Inni znacznie ograniczają wskazania jedynie do "pajączków".

Największą zaletą skleroterapii jest możliwość jej zastosowanie leczniczego w krętych pojedynczych żylakach i splotach żylakowych, kiedy do ich światła nie można wprowadzić żadnej sondy mechanicznej, laserowej, wytwarzającej RF czy parę wodną. Miniflebektomia jest wówczas bardzo czasochłonna i nie zawsze kosmetycznie idealna. Jednym z ważnych warunków udanej skleroterapii jest konieczna do nabycia umiejętność dobierania każdorazowo określonej ilości środka obliterującego (najlepiej piany) w odniesieniu do grubości ściany żylaka, skóry i warstwy podskórnej. Wielką zaletą skleroterapii jest jej pełna kompatybilność ze wszystkimi metodami leczenia żylaków - stanowi bardzo cenne uzupełnienie pozostałych metod termalnych i nietermalnych oraz powtarzalność.

Wskazania

Wskazania do leczenia obliteracyjnego

Dla praktyki klinicznej w Medical Esthetic stosujemy przydatny podział na makroskleroterapię czyli leczenie (GSV, SSV, żyły przeszywające czy duże żyły dodatkowe) oraz mikroskleroterapię, czyli kosmetykę (teleangietazje, venulektazje, żyły siatkowate). Do pierwszej bardziej niebezpiecznej konieczne obok niezbędnego doświadczenia zabiegowego jest stałe minitorowanie USG Doppler przez lekarza wykonującego zabieg!

Zakończenie wstrzykiwania 5 cm obwodowo od ujścia udowo-piszczelowego, lub użycie okluzyjnego balonu (koszyka) i obwodowa obliteracja. Mikroskleroterapia (kosmetyka) jest bezpieczna i w zasadzie nie wymaga specjalistycznego USG. W zupełności wystarcza podręczny oświetlacz skóry i warstwy podskórnej.

Praktycznie bardzo pomocnym urządzeniem do wizualizacji teleangietkazji jest "oświetlacz skóry", który także spełnia dodatkowo rolę swoistego ich unieruchomienia.

Ważną i niepodnoszoną dotychczas sprawą jest aspekt ekonomiczny. Obliteracja jest tanim sposobem postępowania leczniczego. Wykonuje się ją wyłącznie ambulatoryjnie, nie wymaga pobytu chorego w szpitalu, specjalistycznej sali operacyjnej, udziału anestezjologa, szczególnego instrumentarium.

Najnowszym urzadzeniem do usuwania teleangiektazji jest VIRIDEX belgijskiej firmy Fcare, które wykorzystuje termokoagulację na końcu małej igły wkłutej do żyły. Ponieważ tylko izolowana, bardzo cienka końcówka igły (0,075 lub 0,150 mm!) jest ogrzewana tak, że skóra nie zostaje uszkodzona. W związku z tym, nie ma ryzyka odbarwienia i oparzenia. Ustawienia mocy są zaprogramowane, ale moga być zamiennie stosowane do każdego indywidualnego zabiegu.

zylaki-warszawa-skleroterapia-10

Film obrazujący metodę skleroterapii