Dieta pomocna w leczeniu żylaków

Nieestetyczne pajączki na twarzy, rękach i nogach oraz groźne dla zdrowia żylaki to problemy, które dotyczą coraz większej ilości kobiet. Sprzyja im mało aktywny styl życia i niezdrowy sposób odżywiania. Warto znać przyczyny powstawania żylaków i sposoby na poprawę stanu naczyń krwionośnych.

Skąd się biorą żylaki i jak im zapobiegać?

Mało ruchu, słabe mięśnie, nadwaga i otyłość, to czynniki sprzyjające występowaniu chorób układu krwionośnego. Pod ich wpływem zastawki w żyłach słabną, a krew zaczyna się cofać. Wzrasta ciśnienie i ucisk krwi na ściany żylne. Z czasem powoduje to ich rozszerzanie się i utratę elastyczności. Tak właśnie powstają żylaki. Aby im zapobiec, powinnaś wzbogacić swój codzienny jadłospis w składniki wzmacniające i uszczelniające naczynia. Szczególnie cenne są bioflawonoidy działające rozkurczowo na mięśnie gładkie oraz zapobiegające agregacji, czyli sklejaniu się płytek krwi. Ponadto należąca do nich rutyna wzmacnia kruche naczynia krwionośne. Korzystne działanie na zdrowie żył ma również arginina, działająca rozkurczowo.

Co jeść?

Bardzo bogate w bioflawonoidy są cytrusy- grejpfruty, pomarańcze, mandarynki. Bogatym źródłem korzystnych dla zdrowia naszego układu krwionośnego magnezu i witaminy E są zielone warzywa. Z kolei źródłem argininy są orzechy. Zadbaj też o to, by w Twojej diecie nie zabrakło nasion lnu, wiśni, malin, czerwioch i czarnych porzeczek. Świeże owoce i warzywa to prawdziwe bomby witaminowe oraz świetne źródło rutyny.

Czego unikać?

Wrogami naszych naczyń są przede wszystkim tłuszcze nasycone. Zrezygnuj więc z wizyt w restauracjach szybkiej obsługi oraz gotowych wyrobów cukierniczych zawierających uwodornione lub częściowo uwodornione margaryny. Tłuszcze te sprzyjają stanom zapalnym żył, miażdżycy oraz nadciśnieniu. Postaraj się też mocno ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety sól. Zastąp ją świeżymi aromatycznymi ziołami.

Pierwszymi zwiastunami kłopotów z żyłami są często obrzęki i bóle łydek. Nie lekceważ takich objawów. Jeśli je odczuwasz, udaj się do lekarza i jak najszybciej wprowadź zdrowe zmiany do swojego jadłospisu. Zacznij też więcej się ruszać. Jeżeli masz nadwagę, zrzuć zbędne kilogramy. W przypadku osób z otyłością lub cierpiących na choroby przewlekłe pomocna okaże się wizyta u dobrego dietetyka, który pomoże schudnąć i nauczy nas krok po kroku wprowadzać do jadłospisu korzystne dla zdrowia zmiany.