Żylaki – co warto wiedzieć na ich temat?

Mogą sprawić sporo problemów z poruszaniem się, są też źródłem bólu. W wielu przypadkach stają się też przyczyną kompleksów, gdyż dotknięte nimi nogi nie prezentują się zbyt dobrze. Żylaki to częsta i uciążliwa przypadłość, na którą narażony jest każdy z nas. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są żylaki?

O żylakach kończyn możemy mówić w chwili, gdy dochodzi do workowatego lub wrzecionowatego poszerzenia żył. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku kończyn dolnych, w przypadku których wyjątkowo podatne na tego typu dolegliwości są uda oraz podudzia. Żylaki mogą też zaatakować rejon odbytu i przełyku, choć tu pojawiają się one sporadycznie. Im bardziej zaawansowanym problemem stają się żylaki, tym więcej komplikacji. Poszerzone żyły wypełniają się krwią, co z kolei prowadzi do uwypukleń oraz dalszych zmian.

Jakie objawy świadczą o początkach problemów?

Ponieważ w przypadku żylaków ważną rolę odgrywa szybkie wykrycie problemu i podjęcie w porę odpowiednich kroków, warto uważnie obserwować swe ciało oraz zwracać uwagę na te symptomy, które wskazują na problemy z funkcjonowaniem układu krążenia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Objawy w przypadku rozwijających się żylaków są dość charakterystyczne. Uczucie ciężkości nóg, bóle oraz obrzęki – oto dolegliwości, których nie można lekceważyć. Z czasem pojawiają się dalsze problemy, takie jak rany, przebarwienia skóry oraz owrzodzenia. Im szybciej zaczniemy walkę o zdrowe i piękne nogi, tym lepiej dla nas. co można zrobić?

Skąd biorą się takie problemy?

Jakie czynniki mogą wpływać na rozwój tej przypadłości? Głównym problemem są tu osłabione zastawki we wnętrzu żyły, dzięki którym – w normalnej sytuacji – krew może się bez problemów cofać. W chwili, gdy dochodzi do osłabienia zastawek, zwiększa się ryzyko rozwoju żylaków. Do problemów tego typu może dojść w wyniku problemów z hormonami lub z powodu wrodzonych wad tkanki łącznej. Często jednak główną przyczyna tej dolegliwości okazuje się niezdrowy styl życia. Siedząca praca, nadwaga, zbyt ciasne ubrania – oto głowni sprawcy wielu problemów związanych z żyłami i znajdującymi się w nich zastawkami.

Współczesna medycyna w walce z żylakami.

Choć w medycynie nastąpił wielki przełom, leczenie żylaków w dalszym ciągu jest sporym wyzwaniem. W większości przypadków najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się, jest operacja. W przypadku mniejszych żylaków, możliwe jest wyłączenie chorej żyły z krwiobiegu, dzięki czemu żylak z czasem zarasta. W przypadku większych żylaków, można skorzystać z takiego rozwiązania, jakim jest wycięcie całej żyły dotkniętej zmianami chorobowymi.

W przypadku tak uciążliwego problemu, jakim są żylaki, bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Jej zasady są bardzo proste. Zdrowa, lekka dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie zbyt długiego siedzenia lub stania w jednej pozycji – oto podstawowe zalecenia, do których warto się zastosować.