Żylaki- zapobieganie i leczenie.

Szacuje się, że kłopoty z żyłami ma co druga kobieta w Polsce. Na nogach początkowo pojawiają się drobne szpecące pajączki, a następnie groźne dla zdrowia żylaki. Nawet jeśli Twoja mama miała tego typu problemy, Ty możesz ich uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad. Jeśli już cierpisz na choroby naczyń krwionośnych, również nie załamuj rąk, istnieją bowiem bardzo skuteczne metody ich leczenia.

Jak zapobiec powstawaniu żylaków?

Profilaktyka to podstawa zachowania zdrowia i sprawności. Bardzo dużą rolę odgrywa dieta. Pomoże ona uelastycznić ściany naczyń krwionośnych, usprawni przepływ krwi, zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych i powiększaniu się już istniejących zmian chorobowych. Zadbaj o to, by w Twoim codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w witaminę C oraz rutynę. Wzmacniają one i uszczelniają naczynia. Znajdziesz je przede wszystkim w owocach i warzywach. Sięgnij po paprykę, szpinak, pomidory, natkę pietruszki, czarną porzeczkę i cytrusy. Najlepiej spożywać je na surowo, gdyż cenna witamina C ulega zniszczeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury. Komponując jadłospis, zwróć szczególną uwagę także na to, aby białą mąkę zastąpić produktami pełnoziarnistymi, unikać tłuszczów utwardzonych i nadmiaru cukru. Nie przesadzaj z solą, najlepiej podczas przygotowywania potraw zastąp ją czosnkiem. Ponadto ważną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego pij około 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej niech to będzie woda mineralna oraz herbatki ziołowe. Ziółka bogate w korzystną dla zdrowia żył rutynę to: dziurawiec, czarny bez oraz mięta.
Niebagatelną rolę w utrzymaniu zdrowia układu krwionośnego odgrywa aktywność fizyczna. Spaceruj więc codziennie przez pół godziny, a 3-4 razy w tygodniu uprawiaj swoją ulubioną dyscyplinę sportu- możesz wybrać jazdę na rowerze, pływanie czy aerobik.
Po ciężkim dniu w pracy połóż się na 15 minut z nogami uniesionymi i opartymi o ścianę. Odpłynie z nich krew, rozluźnią się i odpoczną.

Metody leczenia pajączków i żylaków.

Jeżeli ten problem już w Ciebie wystąpił, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Niewielkie zmiany można wyleczyć szybko i mało inwazyjnie.
Pajączki i niewielkie żylaki można usunąć przy pomocy skleroterapii. Polega ona na wstrzyknięciu do chorej żyły leku, który spowoduje zamknięcie uszkodzonego naczynia. Zabieg wykonuje się przy pomocy bardzo cienkich igieł, dzięki czemu jest niemalże bezbolesny. W przypadku pajączków noga nie wymaga po nim specjalnego traktowania, natomiast po usunięciu żylaka zakłada się na nią specjalny uciskowy opatrunek, który trzeba nosić przez dwa tygodnie. Pod wpływem ucisku naczynie goi się szybciej.

Popularną metodą walki z naczyńkami i żylakami jest również laseroterapia, polegająca na zamknięciu światła uszkodzonego naczynia za pomocą wiązki lasera. Zabieg jest dosyć kosztowny, ale daje bardzo dobre efekty i jest mało inwazyjny.

Jeżeli Twoje żylaki są bardzo rozległe, a na nogach powstają bolesne i groźne dla zdrowia owrzodzenia, konieczna będzie klasyczna operacja ich usunięcia. Tak zwany stripping przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrz oponowym. Zabieg polega na usunięciu całej chorej żyły i założeniu szwów na połączone z nią naczynia. Operacja trwa godzinę i odbywa się przez niewielkie nacięcia na nodze, które w zależności od usuwanej żyły, wykonuje się w pachwinie, pod kolanem lub w okolicy kostki. Po operacji konieczne jest ścisłe bandażowanie nogi bandażem elastycznym i jak najczęstsze trzymanie jej w pozycji uniesionej- na przykład wspartej na poduszce lub zwiniętym kocu. Po zdjęciu bandaży zalecane jest noszenie specjalnych rajstop lub podkolanówek uciskowych. Nogę należy też oszczędzać, trzeba unikać zbyt długiego przebywania w jednej pozycji (wielogodzinne siedzenie lub stanie).

Niestety nawet po operacyjnym usunięciu chorych naczyń krwionośnych żylaki mogą powrócić, dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka i zmiana trybu życia na zdrowszy. Zredukuj nadwagę, kilka razy dziennie sięgaj po świeże warzywa i uprawiaj sport, a na zawsze zapomnisz o problemach z żyłami.