Reportaż ScleroSafe

Według badań, problem żylaków dotyka blisko połowy kobiet oraz co trzeciego mężczyznę w Polsce. Zwiększa się znacząco wraz z wiekiem. Pomimo, że przypadki choroby żylakowej są tak powszechne, istnieją skuteczne metody radzenia sobie z nią.

Prof. Marek Muszyński, jak większość lekarzy wojskowych od zawsze związany z chirurgią. Nauczyciel akademicki. Lekarz o znaczącym dorobku naukowym i dydaktycznym. Wychowawca kilku pokoleń chirurgów ogólnych, onkologicznych i naczyniowych. Wieloletni Kierownik Klinik Chirurgicznych w „Szpitalu na Szaserów”. Od początku pracy zawodowej interesujący się teoretycznie i praktycznie chorobami układu żylnego (flebologią). Motto zawodowe: Leczenie holistyczne i dobór metody dla konkretnego chorego – nigdy odwrotnie, czyli terapia personifikowana.

 

Najczęstszymi objawami żylaków są uwypuklone, poszerzone, często mające kręty przebieg, żyły. Jednak czy żylaki to tylko problem estetyczny?

Żylaki są główną postacią kliniczną przewlekłej niewydolności żylnej w kończynach dolnych. Towarzyszą człowiekowi »od zawsze” i są najczęściej spotykanym zespołem chorób żylnych, który wpływa – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio – na zdrowie i jakość życia chorych.

 

Obraz kliniczny żylaków, które są morfologicznym wykładnikiem „choroby żylakowej”, cechuje bardzo duża różnorodność objawów.

Skargi zgłaszane przez chorych to: różnego stopnia i charakteru dolegliwości bólowe, obrzęki, kurcze, swędzenia, pieczenia, uczucia ciężkich lub/i »niespokojnych nóg”. Charakterystyczne jest nasilenie się ich przy dłuższym staniu, jak również po wysiłku fizycznym. Dolegliwości ustępują po odpoczynku, uniesieniu kończyn lub w pozycji leżącej.

Czy usunięcie żylaków na stale jest możliwe?

 

Wszystkie współczesne sposoby pozbywania się żylaków można podzielić na polegające na ich chirurgicznym usunięciu: stripping i flebektomia (refundowane przez NFZ) oraz na metody ablacyjne – zamykające niewydolne żyły.

Wewnątrzżylne zabiegi dzielimy na wykorzystujące energię termiczną i wymagające rozległego znieczulenia miejscowego – tumescencji (laser, fale wysokiej częstotliwości radiowej, para wodna) oraz nietermiczne (NTNT – Non Terma/ Non Tumescent), czyli przede wszystkim skleroterapia oraz klejenie i mechaniczno-chemiczna ablacja. Właśnie do grupy NTNT zalicza się system Sc/eroSafe'” – czyli nowa, udoskonalona skleroterapia. Posiada on, obok znanych i uznanych zalet NTNT, takich jak mała inwazyjność (pojedyncze nakłucie), bezpieczeństwo dla skóry i nerwów, powtarzalność – także ekonomiczną zaletą – nie ma potrzeby zakupu drogiego generatora czy światłowodów. Podobnie, jak wszystkie NTNT, zabieg z użyciem Sc/eroSafe ™ może być wykonany ambulatoryjnie w „niecałą godzinę”. Chorzy mogą niezwłocznie powrócić do normalnej aktywności – stąd nazwa „lunch time procedure”.

 

Jak wyglądają inwazyjne metody usuwania żylaków, a jak wygląda usuwanie przy użyciu metody ScleroSafe ™?

 

Przed wykonaniem zabiegu z użyciem ScleroSafe™, należy wykonać USG, a następnie zlokalizować żyłę i w wybranym miejscu wkłucia standardowo przygotować skórę. Żyłę nakłuwamy pod kontrolą USG lub używając podświetlacza igłą do mikronakłuć. Przez nią wprowadzamy do światła żyły prowadnik,
a po nim cewnik, do którego zostaje podłączony system dwóch automatycznie działających strzykawek, do jednoczesnej aspiracja krwi i podania środka ob/iterującego. Podczas naciskania tłoku strzykawki z płynem/pianą, równolegle w drugiej strzykawce rozpocznie się automatycznie aspiracja krwi.

 

Co wyróżnia ScleroSafe ™ na tle innych metod usuwania żylaków?

Nowe otwarcie skleroterapii – System ScleroSafe”” – wyróżnia poprzez bezpośrednie działanie środka ob/iterującego w żyle pozbawionej krwi:

  • zdecydowane ograniczenie przebarwień,
  • minimalizacja odczynów zapalnych po obliteracji,
  • podanie mniejszej ilości środka ob/iterującego.

 

 

Czy to metoda dla każdego? Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania?

System Sc/eroSafe™ jest dedykowany przede wszystkim do:

  • żylaków pozapniowych,
  • dodatkowych gałęzi pniowych np. dodatkowa żyła odpiszczelowa,
  • bocznic,
  • gałęzi nieanatomicznych,
  • żylaków zarówno pierwotnych, jak i nawrotowych.

Miejscowe ograniczenia metody, to przede wszystkim szerokość niewydolnych żył poniżej 3 mm i ponad 5 mm. Ogólne związane są z ciężkimi zespołami chorobowymi takimi jak: ogólny zły stan zdrowia, niewydolność krążeniowo – oddechowa, niewydolność nerek, terapia przeciwzakrzepowa, koagulopatia, przebyta zakrzepica żył głębokich (DVT), obecność zmian skórnych w okolicy miejsca podania (stan zapalny, zapalenie żyły, owrzodzenie, blizny), przebyta radioterapia kończyny, czy alergia.

Czy to metoda dla każdego? Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania?

Zabieg z wykorzystaniem Sc/eroSafe ™ jest tak przyjazny dla chorego, że na ogół nie wymaga nawet znieczulenia miejscowego.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Metoda ScleroSafe ™, jako małoinwazyjna, bezpieczna i „przyjazna dla chorego􀀹 nie wymaga szczególnego przygotowania. Tak, jak przed każdym zabiegiem, konieczna jest konsultacja lekarska obejmująca: wywiad i badanie przedmiotowe oraz ultrasonograficzne obrazowanie układu żylnego.

 

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym, a popularna nazwa w odniesieniu do czasu jego trwania, to „lunch time procedure”.

Kiedy pacjent widzi pierwsze efekty ScleroSafe ™?

Wczesne, widoczne są doraźnie, ale ostateczny wynik leczenia obserwujemy po 2-3 tygodniach kiedy dochodzi do całkowitej ablacji chorobowo zmienionej żyły.

Czy po użyciu metody ScleroSafe”’ konieczna jest rekonwalescencja?

Aktywność życiowa – ruchowa i zawodowa – nie są ograniczone. Oczywiście poza ciężką pracą fizyczną, sportami siłowymi, czy innymi dużymi wysiłkami fizycznymi np. triatlon. Rekonwalescencja w ogólnie rozumianym pojęciu nie jest potrzebna.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zabiegu wskazana jest jedynie odpowiednia, indywidualnie dobrana kompresjoterapia. Bez cięć skórnych, szwów, możliwych blizn i krwiaków oraz bez leków przeciwbólowych.

 

Czy ryzyko powikłań jest wysokie?

Przy wysokiej skuteczności terapeutycznej metoda jest bezpieczna, a liczba zdarzeń niepożądanych (przebarwienia, nadmierne odczyny zapalne) jest ograniczona do zdarzeń jednostkowych.

Gdzie można usunąć żylaki metodą ScleroSafe?

ScleroSafe'”, to nowe otwarcie skleroterapii. Minimalna inwazyjność, bezpieczeństwo, wysoka skuteczność, możliwość leczenia obu kończyn jednocześnie ambulatoryjnie w niecałą godzinę i natychmiastowy powrót do normalnej aktywności fizycznej, stanowią o jej uznanych zaletach. Zabiegi można wykonać przede wszystkim w klinice Medical Esthetic w Warszawie.

 

Pobierz ten artykuł w formie PDF do przeczytania na później: Reportaż-ScleroSafe.pdf